Zapraszam do kursu

ZAPRASZAM PO WIEDZĘ I ZDROWIE

CO OZNACZA POJĘCIE "KOMPLETNOŚC" DIETY?

preparaty joalis2019jadro

    Na rynku istnieje wiele diet marketingowych. Pojęcie kompletności diety jest raczej rzadko poruszaną kwestią w świecie dietetyków marketingowych. 

Najlepiej tłumaczyć pewne fakty poprzez porównania. Tutaj też użyjemy - myślę że bardzo wymownego i trafnego porównania procesu podziału komórki do budowy nowego domu. Komórki obumierają i w ich miejsce te, które żyją, muszą się dzielić, by zastąpić w tkankach miejsce obumarłych. Domy też się niszczą i starzeją i w ich miejsce powstają nowe. 

No to zaczynamy.

 

 1a.Budowa domu

W projekcie domu architekt przewidział takie (przykładowe - dla ilustracji problemu) zapotrzebowanie: W projekcie domu architekt przewidział takie (przykładowe - dla ilustracji problemu) zapotrzebowanie: 1000 cegieł, 300 dachówek, 20 kantówek drewnianych o wymiarze 16x10cm, 5 okien,4 drzwi,  10 kaloryferówDo tego potrzeba 100 kW energii elektrycznej do zasilania urządzeń budowlanych

1b. Podział komórki

Po stronie kodu DNA w jądrze komórki, który jest niejako projektem budowy nowych białek, mamy listę potrzebnych  "cegiełek składowych dla danych białek" w postaci listy konkretnych aminokwasów. Dla ilustracji problemu, niech to będzie 1000 cząsteczech fenyloalaniny, 500 cząsteczek proliny, 800 cząsteczek waliny, 200 cząsteczek alaniny. Do tego komórka potrzebuje jeszcze 1000000 cząsteczek ATP (związku energetycznego - adenozyno trójfosforam), który uczestniczy w procesach budowy białek i wielu innych reakcji biochemicznych

2a. Budowa domu

Teraz na obu budowach mamy następującą sytuację: - na budowie domu murarz może zabudować jakieś okno cegłami (bo nie dostał okna na czas) - cegły są w dwóch rozmiarach, więc większą cegłę może przeciąć tak, by dopasować brakujący budulec do potrzeb, gdyby zabrakło oryginalnego materiału. Oczywiście, maszyna, która będzie cięła cegły zużyje jakąś ilość energii elektrycznej.

 2b. Podział komórki

Po stronie komórki sytuacja wygląda następująco: - Aminokwasy endogenne (w przykładzie prolina i alanina) organizm może wyprodukować z innych dostępnych komponentów, jeśli krew nie dostarczy ich komórce, bo nie było ich w pożywieniu. Komórka owszem wykorzystuje również materiał budulcowy, jaki powstał z odzysku, z obumarłej komórki - to, co dało się wykorzystać.  Jednak główna masa potrzebnych budulców musi pochodzić z rozłożonych w układzie pokarmowym białek w pożywieniu człowieka.zjadanych białkach. To białka są dostarczycielem aminokwasów, czyli tych cegiełek składowych białek) . Aby ten proces uzupełniania braków mógł zajść, potrzeba zużyć 20 tys cząsteczek ATP (dosyć dużo, jak na pulę ogólno dostępnej ilości ATP). Aminokwasów egzogennych (w przykładzie : fenyloalanina i walina) organizm nie może wyprodukować Muszą być dostarczone w diecie.

Ilustracja 1:

Popatrzmy, co się dzieje w komórce, gdy nie dostarczamy na czas i w odpowiedniej ilości takich budulców, jakie są zaprogramowane w DNA: "Maszynka" budująca białko, w momencie, gdy braknie w jej zasięgu cząsteczki fenyloalaniny (aminokwasu egzogennego), wówczas ma "teoretycznie" możliwość zastąpienia go innym komponentem chemicznym o podobnym polu siłowym cząsteczki, jak owa brakująca. Ale to co wtedy powstanie będzie białkiem zdefektowanym. To tak, jakby na budowie w miejsce okien montowano kaloryfery, bo mają podobny kształt i wymiar. Struktura przestrzenna nici białka decyduje o jego właściwościach. Decyduje o tym, czy dany enzym będzie rozkładał węglowodany czy białka, Czy przeciwciało rozpozna przeciwnika i go zneutralizuje. Jeśli powstanie sporo takich wadliwych cząsteczek, komórka uruchomi proces samoobrony i niszczenia takich obiektów, ale to też pochłonie energię. Czym ma się organizm bronić, jak brakuje mu przeciwciał, pokarm jest toksyczny, bo źle strawiony? Jak brakuje cząsteczek ATP, bo zostały zmarnotrawione na wiele pobocznych procesów metabolicznych, pożerających mnóstwo energii, to jak ma się organizm bronić przed agresją bakterii, pasożytów czy wirusów? 

 
   Ilustracja 2:

Kolejne porównanie: Dostawca materiałów budowlanych do budowy domu twierdzi, że jego rozliczają z tonażu dostarczonych materiałów a nie konkretnych elementów. Więc zamiast 5 okien i 4 drzwi  dostarczył 3 okna i 6 drzwi. Waga mu się zgadza, ogólna ilość też.

Z drugiej strony mamy dietetyka, który mówi, że w posiłku należy dostarczyć 50 g białek.Jednak nie dba o to, by te białka były wartościowe, czyli pokrywały zapotrzebowanie komórek ilościowo i jakościowo. (Bo albo ten dietetyk niedouczony, albo jest "religijnym wyznawcą" jakiegoś trendu marketingowego.)

Fakty jednak są nieubłagane.  W pokarmach pochodzenia roślinnego nie ma takiej ilości powiedzmy użytej w przykładzie fenyloalaniny (minimalne ilości), za to jest bardzo dużo powiedzmy proliny. Generalnie rzecz biorąc, rośliny są bardzo kiepskim źródłem aminokwasów egzogennych. Dlatego budowanie fundamentu dietetycznego na produktach roślinnych nie ma uzasadnienia w anatomii i fizjologii organizmu.

Teoretycznie można zbudować taki posiłek roślinny, by bilans zapotrzebowania na aminokwasy egzogenne został utrzymany, ale wtedy zamiast talerza, na stole należałoby postawić wiaderko. Pondto, codziennie zawartośc tego wiaderka niewiele by się rózniła od poprzedniej (znużenie powtarzającym się jadłospisem), Więc ten , kto posłucha takiego dietetyka, znajdzie się w sytuacji murarza, który zamiast okien musi zabudować w otwory ściany domu  drzwi lub wspomniane kaloryfery. W takiej sytuacji są wszyscy wyznawcy diet "wege" - niestety, większość w nieświadomości. W dodatku, na koniec budowy ów dom nadzorca każe rozebrać, bo nie tylko nie spełnia wymagań, lecz grozi zawaleniem. To samo z uszkodzonymi białkami. To jeden z wielu mechanizmów powstawania komórek nowotworowych.

Wracając do owego wiaderka, będzie w nim bardzo dużo węglowodanów (rośliny są przede wszystkim producentem cukrów powstających w fotosyntezie) I ilość tych cukrów po zjedzeniu zawartości tego wiadera zieleniny będzie tak duża, że pobudzona insulina zablokuje transport tłuszczy do mitochondrium i rozpuszczonych w nich witamin ADEK. Duża ilość glukozy zablokuje również wnikanie witaminy C do cytoplazmy komórek. Potrzebna będzie duża ilość magnezu w pokarmie (lub w postaci suplementów) by mogła zachodzić reakcja glikolizy w komórkach. Tych następstw jest naprawdę dużo i to szkodliwych dla metabolizmu.

 
   Temat jest skomplikowany i rozległy. Tu naszkicowano jedynie jeden z aspektów tzw dietetyki marketingowej.Podobne "problemy" i dezinformacja dotyczy tłuszczy i suplementacji. Jedne i drugie mogą być niezbędne, ale i szkodliwe dla prawidłowego funkcjonowania komórek. Wracając do analogii budowlanych, ludzki organizm to nie betoniarka, by nawrzucać do niej zadaną przez "dietetyka marketingowego" ilość makro- czy mikroskładników i stanie się dobrze. Nie stanie się. Powstanie dziwaczne monstrum z kaloryferami we wnękach okiennych, nadające się nie do zamieszkania, tylko do zburzenia..  
     

Fundament 1

PROWADZIMY ZAPISY

logo kursu

TEN KURS JEST DLA CIEBIE, JEŚLI: 

- chcesz stracić nadwagę lub masz niedowagę

- masz problemy z nawracającymi infekcjami

- masz problemy jelitowe

- jesteś zagrożony cukrzycą lub insulinoopornością

- planujecie ciążę lub wychowujecie dzieci

Fundament 2

JAK USUNĄĆ TOKSYNY?

dieta

 

Fundament 3

ZAPOZNAJ SIĘ I ZASTOSUJ

dieta